Branża IT stała się niezwykle atrakcyjna. Ze względu na swoją wielkość oferuje wiele dróg rozwoju. Począwszy od serwisantów, kończąc na sieciowcach. Jednak informatycy są najczęściej kojarzeni z programowaniem.
Atrakcyjność programowania
To jaka praca pociąga daną osobą zależy w głównej mierze od predyspozycji owej jednostki. Są ludzie z powołaniem do pracy w służbie zdrowia, oświacie, są tacy, którzy mają „nos” do interesów i zakładają przedsiębiorstwa. Są wreszcie i tacy, którzy lubują się w nowych technologiach.
Informatycy wykształceni na programistów to w dużej mierze mężczyźni uzdolnieni w kierunkach ścisłych. Odpowiednie wykorzystanie swoich talentów pozwala na pracę, która przynosi satysfakcję.
Programistę można porównać do twórcy tyle, że nie pisze on książek, lecz programy, z których korzystają inni. Brzmi to świetnie, jednak nauka programowania to ciężki kawałek chleba.
Pierwsze kroki przyszłego programisty
Jeśli odkryłeś w sobie zapał i namiastkę talentu do programowania, nie zastanawiaj się długo tylko łap za klawiaturę! Warto byś na początku uświadomił sobie, że po momentach początkowego zapału przyjdą dni wypalenia. Jest to nieuniknione w każdej dziedzinie, dlatego należy się odpowiednio do takiego czasu przygotować. Nie pozwól, aby zmęczenie materiału oddaliło Cię od profesjonalnej pracy jako programista.
Zastanawiasz się od czego zacząć? Zawsze najlepiej od początku. Na razie zostaw w spokoju aktualnie używane języki programowania, technologie i tym podobne. Tylko dobra znajomość podstaw sprawi, że Twoje umiejętności będą rozwijać się na mocnym fundamencie. Dodatkowo, wiele języków programowania ma wiele wspólnego ze swoimi przodkami. Tak więc standardowy C++, JavaScript czy PHP to podstawa, której nie należy omijać. Warto również poznać MySQL – język dotyczący baz danych. Samo tworzenie baz danych jest jedną z wielu dróg programisty. Po kilku latach będziesz mógł świadomie zdecydować w jakim języku czujesz się najpewniej i zweryfikować rynek pracy.
W całym przemyśle IT, bardzo ważny jest język angielski. Szybko to zrozumiesz poznając pierwsze języki programowania. Dobra znajomość angielskiego, szczególnie zawodowego, to dodatkowy atut. Pamiętaj, aby ten język również rozwijać.
W branży IT wykształcenie wyższe jest bardzo pożądane. Jednak to umiejętności grają kluczową role, nie papiery. Dobrą decyzją podjęcie studiów w trybie niestacjonarnym, które pozwolą na poszukiwanie pracy w zawodzie i nabycie niezbędnego doświadczenia.