Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Samodzielna naprawa myszek komputerowych – rodzaje awarii

Technologia Data publikacji - 23 lutego 2021 Autor - Redakcja klasterdatacenter.pl
naprawa myszek komputerowych

Myszki stanowią bez wątpienia bardzo ważny element wyposażenia komputera. Dzięki nim można grać w gry i poruszać się między plikami. Szczególnie popularne są nowoczesne urządzenia bezprzewodowe. Ale, co ciekawe, nawet i one mogą ulegać awariom, gdy już minął okres gwarancji. Co wtedy zrobić? Kupić nowy sprzęt? Nie, ponieważ naprawa myszek komputerowych nie jest bardzo skomplikowana i śmiało da się ją przeprowadzić w domu.

Jak samodzielnie wymienić scroll?

Jednym z irytujących i często pojawiających się problemów może być na przykład niedziałający scroll. Nie zawsze jednak pomoże tutaj zwykłe przeczyszczenie jego okolic. Kiedy winowajcą nie jest zalegający brud i kurz, to koniecznie musimy dostać się do środka. Robimy to za pomocą płaskiego śrubokrętu.

Chodzi o to, aby rozłożyć myszkę na dwie części. W tym celu na początku ostrożnie demontujemy tzw. ślizgacze. Należy je podważyć oraz umiejętnie, delikatnie odkleić. W ten sposób naszym oczom ukaże się szukany element odmawiający posłuszeństwa. Uszkodzony scroll należy wyjąć, używając lutownicy, a w jego miejscu umieścić działającą część (jeżeli mamy taką pod ręką).

Inne spotykane awarie

Czasem jednak, z powodu braku konkretnych zastępczych elementów albo cierpliwości, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Tam naprawa myszek komputerowych przez doświadczonych fachowców będzie średnio kosztować kilkadziesiąt złotych i zajmie chwilę. A usterki mogą być różne, nie tylko te związane z powyższym scrollem. Zdarza się chociażby, że myszka przestaje się ładować oraz reagować na ruch. Można jeszcze spotkać się z kłopotem charakteryzującym się tym, że z powodu uszkodzonego styku następują dwa kliki przy jednym wciśnięciu.

Skupmy się jednak na awarii, którą bardzo łatwo wykryć i która polega na niesprawnym przycisku. W tym przypadku pierwszą czynnością także będzie nic innego, jak odpowiednie zdemontowanie myszy. Wystarczy więc odkręcić dwie śruby od spodu, a później oczyścić powierzchnię tak zwanej dźwigni. Do tego zadania przyda się niezawodny pilnik (ewentualnie dobry będzie również papier ścierny).

Na koniec jeszcze kilka słów na temat pewnego problemu polegającego na braku identyfikacji urządzenia przez system komputerowy. Jeżeli myszka nie jest wykrywana także na innym sprzęcie, to oznacza, że przyczyną jest jej oprogramowanie. Wtedy trzeba zrobić dwie rzeczy do wyboru: zainstalować dodatkowe sterowniki albo zaktualizować te dotychczasowe. Ostatecznie pomoże też konfiguracja myszki w menedżerze urządzeń.

Redakcja klasterdatacenter.pl

Nasz zespół specjalizuje się w publikowaniu obszernych treści dotyczących elektroniki, komputerów, multimediów, Internetu, smartfonów i nowoczesnych technologii, będących doskonałym źródłem wiedzy dla pasjonatów oraz profesjonalistów branży IT. Regularnie dostarczamy czytelnikom aktualne recenzje, poradniki oraz najnowsze informacje ze świata technologii, umożliwiając zgłębianie najnowszych trendów i rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?